Kavurmalı Pilav

Kavurmalı Pilav 5.00/5 (100.00%) 1 Oy

Türk mutfağının birbirinden lezzetli ve besleyici et yemekleri açısından ne kadar zengin olduğu herkes tarafından bilinir. Özellikle bayram sofralarının vazgeçilmezi olan kavurma ülkemizde bir pişirme biçimi olmaktan çıkıp gelenek biçimini almıştır. Aşağıda tarifini bulacağınız kavurmalı pilav tüm ailenin bir arada olduğu sofralara yakışacağı gibi misafirlerinizin de ağızlarına layık bir ikram olacaktır.

Malzemeler:

500 gr. kuşbaşı dana eti

1 ½ su bardağı pilavlık pirinç

2-3 yemek kaşığı kadar ayçiçek yağı

1 buçuk yemek kaşığı zeytinyağı

1 buçuk yemek kaşığı tereyağı

Tuz

Su

Hazırlanışı:

Derin bir kabın içini soğuğa yakın ılık suyla doldurun ve bir tutam tuz ekleyin. Eleyip yıkadığının 1 buçuk su bardağı kadar pilavlık beyaz pirinci tuzlu suyun içinde 30-40 dakika kadar bekletin. Sudan aldığınız pirinçleri bir süzgecin içinde bir tur daha yıkayın. Pilavı pişireceğiniz tencerenin içinde 1 buçuk yemek kaşığı zeytinyağı ve aynı miktarda tereyağını eritip tahta kaşıkla karıştırın. Pirinçleri tencereye alıp orta ateşte beyazlıkları hafifçe gidip şeffaflaşana kadar kavurun. Kavrulan pirinçlerin üzerine 1 buçuk su bardağı sıcak su ve 2 tutam kadar tuz ekleyin. Pirinçleri yalnızca bir kez karıştırıp ocağın altını kısın ve tencerenin kapağını kapatın. Pilavınızın lapa olmaması için pirinçlerin suyunu çekmesini beklerken tencerenin kapağını fazla açmamaya dikkat edin.

Pilav suyunu çektiğinde altını kapatın ve üstünü kağıt havlu ve tencerenin kapağı ile örterek dinlenmeye bırakın. Pilav dinlenirken kavurmaları düdüklü bir tencereye alıp kapağı kapalı biçimde ara ara karıştırarak suyunu çekene dek orta ateşte pişirin. Suyunu çeken ete 2-3 yemek kaşığı kadar ayçiçek yağı ekleyip tahta bir kaşık yardımıyla kavurun. Pilavı yemek tabaklarına aldıktan sonra üzerlerine istenen miktarda kavurma koyun. Kavurmalı pilav karabiber ve kekik gibi baharatlarla servis edilebilir.