Piti Tarifi

Piti Tarifi 5.00/5 (100.00%) 3 Oys

Bugün sizlerle Kars ilinin sevilen yemeği diğer adı bozbaş olan piti tarifini paylaşıyoruz. Özel günlerde pişirilen yemeğin sunumu 2 aşamada gerçekleşiyor. Önce yufka ekmeği ile suyu tüketiliyor, ikinci serviste ise yemeğin asıl malzemeleri olan nohut ve eti sunuluyor. Bu lezzetli yemeğin tarifi ise şöyle;

Malzemeler:

1 kg kemikli kuzu eti

1 su bardağı nohut

5 bardak su

2 baş kuru soğan

2 adet patates

2 çorba kaşığı zerdeçal

1 tatlı kaşığı tuz

2 adet domates

4 adet sivri biber

Yapılışı:

Nohudu akşamdan ıslatın. Ertesi gün ıslatma suyunu dökün ve yeni su koyarak haşlayın. Haşlanmış nohudun kabuklarını sıcakken bir bezin arasına koyarak ovalayın ve nohudu ayrılan kabuklardan temizleyin.

Eti yıkayın, iri parçalara ayırın. Eti 5 bardak su ve tuz ekleyip bir saat pişirin. Etin içine nohut, doğranmış soğan ve patates ekleyin. İndirmeye yakın zerdeçal ilave edin.

Pitiyi çukur bir kabın içine koyun. İçine biber ve domates doğrayarak fırında 200 derecede domatesler gevşeyene kadar pişirin.

Piti yemeğinin sunumunu yaparken; servis tabaklarına bolca lavaş ekmeği doğrayın. Yemeğin suyundan ekmeğin üzerine dökün. Yemeğin çorbası içildikten sonra tabaklara etli ve nohutlu kısmını koyarak servis yapın.