Mandalina Reçeli

Mandalina Reçeli 4.00/5 (80.00%) 1 Oy

Parlak turuncu rengiyle oldukça leziz görünen mandalina reçeli aromasıyla kahvaltılarınıza hem renk hem de lezzet katacak. Hazırlık aşaması 2 günden fazla süren mandalina reçelinin reçetesini harfiyen uyguladığınız takdirde kabuklu pişirilmesine rağmen sizi tatlı mı tatlı bir güzellik bekliyor olacak. Reçel yapımında kullanılan ve şekerlenmeyi önleyen, aynı zamanda reçelin ömrünü uzatan limon suyu elinizde yoksa yerine yarım fincan suda erittiğiniz yarım çay kaşığı limon tuzu kullanabileceğinizi ayrıca hatırlatmak isteriz.

Malzemeler:

1 kilo mandalina (meyveler minik ve aynı boyutta olacak)

1,5 kilo toz şeker

3 su bardağı su

3 yemek kaşığı limon suyu

Yapılışı:

Mandalinaları yıkadıktan sonra kabuklarını bıçakla hafifçe kazıyın. Büyükçe bir tencereye koyduğunuz meyvelerin üzerine su doldurun ve iki gün boyunca bekletin. 2 günün sonunda suyunu süzün. Mandalinaların üzerine tekrar su koyup ocakta kabukları yumuşayıncaya kadar haşlayın. Haşlama suyunu süzüp meyvelerin üzerini örtecek kadar soğuk su ekleyecek tencereyi bir kenara alın. Bu halde 6 saat bekletin. Süre sonunda mandalinaları keskin bir bıçakla yanlamasına kesip varsa çekirdeklerini ayıklayın.

Reçeli yapacağınız tencereye 3 bardak su ve toz şekeri koyup kaynamaya bırakın. Kaynara çıktıktan sonra 10 dakika daha kaynattığınız şerbetin içine kestiğiniz mandalinaları ekleyin.

Kaynatma esnasında mandalinalar suyunu verecektir. Reçelin suyu tekrar koyulaşana kadar kaynatmaya devam edin. Koyulaşan reçele limon suyunu ekleyin. Reçeli bir taşım daha kaynatıp ocaktan alın ve soğumaya bırakın.

İyice soğuyan mandalina reçeli temiz ve kuru bir kavanoza koyulup ağzını sıkıca kapatılarak saklanmalı. Tüketinceye değin serin bir yerde muhafaza edin.