Humus

Humus 5.00/5 (100.00%) 1 Oy

Antakya taraflarında sıklıkla yapılan humus, meze olarak sofraları süslemektedir. Yoğun bir şekilde tüketildiğinden olsa gerek humus unu üretimi yapılıp hazır olarak satılmakta. Bugün hem humus unu ile hem de nohut ile yapılan mezenin tarifini paylaşacağız.

Malzemeler:

Nohutlu  humus tarifi için:

Yarım kilo nohut

250 gram tahin

4 diş sarımsak

2 limon suyu

1 çorba kaşığı sumak

4 çay kaşığı kimyon

1 demet maydanoz

Acı pul biber

2 çorba kaşığı tereyağı

Yeteri kadar tuz

Humus Unlu Tarif:

Bir porsiyon için:

5 yemek kaşığı humus tozu

1 çay bardağı sıcak su

4 yemek kaşığı tahin

Yarım limon

Yapılışı:

Nohutlu humus tarifi:

Yarım kilo nohut bir gece önceden ıslatılır. Bir tencereye konulup haşlanır. Haşlama suyundan bir bardak alınarak bir kenarda bekletilir. Nohutların kabuğu sıcakken soyulur. Sarımsak dövülür ve ayıklanmış nohuda eklenir, tuz, limon suyu ve kimyon katılarak çatalla ezilir. Nohutlar sıcakken yaparsanız daha iyi sonuç alırsınız.  Karışım blendırdan geçirilir. Humus çok koyu olduğu için blendır zorlanırsa nohut suyunun birazı içine akıtılır. Bu sayede karışımın yumuşaması sağlanır. Humus bir parmak kalınlığında servis tabaklarına boşaltılır. Üzerine kıyılmış maydanoz ve sumak serpilir. Humus sıcak olarak servis edilecekse bir tavada yağ kızdırılır, kırmızı pul biberi yakılır ve humusun üzerine dökülür.

Nohut unlu humus tarifi:

Humus unu bir kaba konulur. Üzerine 1 çay bardağı sıcak su yavaşça akıtılıp karıştırılır. Karışım krema kıvamına gelince 5 dakika dinlendirilir. Tahin, kimyon ve limon suyu eklenerek karıştırmaya devam edilir. Hazır olan humus servis tabağına yayvan olarak konulur. İsteğe bağlı olarak pul biber ve zeytinyağı ilave edilir.