Lahana Turşusu

Tarifi Oyla!

Kış sofralarının vazgeçilmez tamamlayıcısı olan lahana turşusu nasıl kurulur bugün bunu öğreneceğiz. Sağlık açısından faydalı olan lahana turşusunu özellikle demir eksikliği çekenlerin yemeklerin yanında tüketmesini tavsiye ediyoruz. Püf noktalarıyla birlikte verdiğimiz tarifi uygularken küçük bir miktar doğranmış lahanayı bir kenarda bekletmenizi tavsiye ediyoruz. Turşuyu kurduktan sonra eksilme olacaktır. Bu durumda kenara ayırdığımız lahanaları turşunun üzerine ilave edeceğiz.

Malzemeler:

İri boyda bir lahana

6 litrelik kavanoz

6 su bardağı üzüm Sirkesi

6 yemek kaşığı kaya tuzu

1 tatlı kaşığı limon tuzu

1 tatlı kaşığı toz şeker

Bir baş sarımsak

Bir avuç içi kadar nohut

10-15 dal maydanoz

Yeteri kadar içme Suyu

Yapılışı:

Orta boydan biraz daha büyük lahananın dış yapraklarını ayırın. Lahananın kök bölümünü bir bıçak yardımıyla oyarak çıkarıp lahanayı dörde bölün. Lahanayı irice doğrayın. Doğranmış lahanaları bir leğene alın. 4 yemek kaşığı kaya tuzunu üzerine serpip lahanaları ovalayın. Leğenin üzerini hava alacak şekilde kapatın. Bir gün boyunca bekletin. Böylece lahanaların gazı çıkacaktır.

Bir baş sarımsağı soyup dişlerini ikiye bölün. Kaynar suyla yıkanıp kurutulmuş 5 litrelik cam kavanozun dibine bir avuç kuru nohut koyun. 1 gün beklettiğiniz lahanaları kavanoza koymaya başlayın. Bu işlem sırasında kavanoza ara ara sarımsak ilave edin. Zaman zaman lahanaları elinizle bastırarak kavanoza iyice yerleşmesini sağlayın.  Bu işlemi kavanoz iyice dolana kadar tekrarlayın.

Turşu suyunu hazırlayalım; Bir kaba 6 su bardağı üzüm sirkesi, 2 yemek kaşığı kaya tuzu, 1 tatlı kaşığı limon tuzu, 1 tatlı kaşığı toz şeker ekleyerek karıştırın. Karışımı kavanoza dökün. Hazır satılan içme suyunu turşunun üstünü aşacak şekilde kavanoza doldurun. Çeşme suyunu klorlu olduğu için tercih etmiyoruz. Çeşme suyu kullanmak istiyorsanız kaynatıp soğutarak kullanabilirsiniz. Turşunun ağzına 10-15 dal maydanoz koyun bunun üzerine yassı bir taş koyarak lahanaların suyun içinde kalmasını sağlayın. Kavanozun kapağını sıkıca kapatın, taşma ihtimaline karşı altına bir tabak koyun ve karanlık, serin bir yerde olgunlaşmaya bırakın. Bir hafta boyunca ara ara lahana turşusunu kontrol edin. Eksilme olursa üzerine lahana ilave edin. Yaklaşık 2 hafta sonra lahana turşusu sofranızda yerini almaya hazır olacaktır.