Piruhi Tarifi

Tarifi Oyla!

Bir çeşit hamur işi olan piruhi bir zamanlar Osmanlı mutfağının vazgeçilmez yemekleri arasında yer almaktaydı. Bir çeşit mantı olarak adlandırabileceğimiz bu yemek günümüzde yoğunlukla kıymalı olarak yapılmaktadır. Piruhinin farkı ise, iç malzemesinin peynir ve maydanozdan oluşması ayrıca yoğurtsuz olarak yenilmesinden ileri gelmektedir.

Malzemeler:

2,5 su bardağı un

1 adet yumurta

2 çay bardağı su

4 çay bardağı beyaz peynir rendesi

1/2 demet maydanoz

3 yemek kaşığı tereyağı

Yeteri kadar tuz

Yapılışı:

Bir kabın içine unu, yumurtayı, su ve tuzu koyarak yoğurun. Hamurun kıvamı sert olmalıdır. Hamuru 4 eşit parçaya bölerek beze yapın. Bezeleri un yardımıyla tekrar yoğurun ve yarım saat kadar dinlendirin.

Beyaz peynire ince kıydığınız maydanozu ekleyerek karıştırın.

Bezeleri altını ve üstünü unlayarak bıçak sırtı kalınlığında açın. Açtığınız yufkaları 3 santimetre genişliğinde bıçak yardımıyla kesip şeritler oluşturun. Şeritleri yanlamasına yine 3 santim genişliğinde keserek kare şekilli hamurlar elde edin. Karelerin ortasına peynirli karışımı eşit olarak pay edin ve muska şeklinde kapatın. Hamurların açılmaması için kenarlarına parmağınızla bastırın. Bir tepsiyi unlayın ve üçgen hamurları birbirine değmeyecek şekilde dizin.

Geniş bir tencerede kaynattığınız suya, hazırladığınız piruhileri tek tek ekleyerek haşlanmaya bırakın. Arada bir hamurların birbirine yapışmaması için tahta bir kaşıkla nazikçe karıştırın. Orta ateşte haşladığınız hamurlar haşlandığında kevgir yardımıyla çıkarın.

Piruhileri servis tabağına aktarın ve üzerine kızgın tereyağı dökerek servis edin.