Bazlama Tarifi

Tarifi Oyla!

Kahvaltı ve diğer öğünlerde rahatlıkla tüketebileceğiniz bazlama yapılışı itibariyle basit ve pratik bir hamur işidir. Yaş maya ile hazırlanan tarifi fırınlamaya da gerek yoktur. Ocakta, teflon tavada kolayca pişirebilirsiniz. Bu tarifimizde elimizle şekil verdiğimiz hamurları sade olarak yapıyoruz. Peynirin de yakıştığı bu tarifi dilerseniz iç malzemesini ilave ederek yapabilirsiniz.

Malzemeler:

1 kilo un

1 adet yaş maya

Bir miktar ılıtılmış su

1 tatlı kaşığı tuz

Yapılışı:

Unun bir bardağını şekil verirken kullanmak üzere ayrı bir tabağa koyun. Geri kalan unu yoğurma kabına aktarın. Tuzu unun üzerine serpin. Unun ortasını çukurlaştırın ve ufaladığınız mayayı buraya bırakın. Bir bardak ılık su ilave edip mayayı elinizle inceltip iyice erimesini sağlayın. Hamuru, azar azar su ilave ederek yoğurmaya başlayın. Hamur kulak memesi kıvamına gelince 3-5 dakika daha yoğurarak üzerini örtün ve oda sıcaklığında mayalanmaya bırakın. Yaklaşık 20 dakika sonra kontrol edin.

Kabaran hamurdan büyük bezeler koparıp unlayarak top haline getirin. Hamur toplarını dilerseniz un serptiğiniz mermer üzerine dilerseniz açma tahtasının üzerine alarak elinizle yemek tabağı büyüklüğünde açın. Açtığınız hamurun kalınlığı yarım santimden kalın olmalıdır. Açtığınız hamurları bir bezin üzerine aktarın ve üzerlerini bir örtü ile örterek 20 dakika kadar mayalanmaya bırakın. Süre sonunda kabaran hamurları yanmaz bir tavada hafif ateşte önlü arkalı olarak ağır ağır pişirin.

Soğuyan bazlamaları afiyetle tüketebilirsiniz.