Kuzu Ciğer Tava Tarifi

Tarifi Oyla!

Damak tadınıza göre isteseniz yanında piyazla, dilerseniz acı kırmızı bibere batırarak yiyebileceğiniz bir et yemeği tarifi sunacağız size bugün; kuzu ciğer tava. Tarife geçmeden önce ciğerin faydaları hakkında kısa bir bilgi verelim: Ciğer, çeşitli vitaminler içerdiği için, hücre yenilenmesini destekler. A vitamininden yana oldukça zengindir; bu da bağışıklık sisteminin ve kemiklerin güçlenmesine yardım etmesini sağlar. Yine A vitamini sayesinde, görme yetisini destekler. Sinir sistemi ve beyin sağlığı üzerinde olumlu etkileri vardır. Metabolizmayı ve kolesterolü düzenler. Bakır ve demir içerdiği için toksinlerin vücuttan atılmasına yardım eder.

Malzemeler:

10 – 12 dilim kuzu ciğeri

1 çorba kaşığı tereyağı

Yarım su bardağı un

Tuz ve karabiber

Kızartmak için sıvı yağ

Yapılışı:

Önce ciğerleri yıkayın ve sularının süzülmesi için bir kenarda bekletin. Tuz ve karabiberi karıştırıp bir kaba koyun. Ciğerleri bu karışımla ovalayın. Sonra alt ve üst kısımlarını unlayın.

Tavaya koyduğunuz yağı kızdırın. Kuzu ciğerini tavaya koymadan önce üstündeki unun fazlasının dökülmesi için hafif silkeleyin. Kızartırken şuna dikkat edin: Kuzu ciğerinin bir tarafı en fazla 2 dakika içinde pişmelidir. Aksi takdirde ciğer sulanır ve lezzetini kaybeder.

Hepsini kızarttıktan sonra 1 çorba kaşığı tereyağını ocağa koyup kızdırın. Sonra ciğerlerin üstünde gezdirin ve hiç bekletmeden servis yapın.