Karnıyarık Börek

Tarifi Oyla!

Beraberce çay içip bir şeyler yemek için arkadaşlarınızı mı davet ettiniz? Onlara hoş görünümlü, lezzetli bir börek ikram etmek isterseniz karnıyarık börek tarifimizi deneyin. Eminiz ki beğeneceklerdir.

Malzemeler: (6 kişilik)

3 adet yufka

3 adet yumurta

3 çorba kaşığı yoğurt

1 paket kabartma tozu (Böreğin yumuşak ve kabarık olması için)

1 / 3 su bardağı sıvı yağ

İç malzemesi:

100 gram beyaz peynir veya çökelek

3 tane sivri biber

2 tane domates

1 demet maydanoz

Yapılışı:

Peynirli karnıyarık börek yapmak için önce yumurtalardan birinin sarısını ayırın. Onun akını ve diğer 2 yumurtayı bir kabın içine koyup yoğurt, sıvı yağ ve kabartma tozunu ekleyin ve karıştırın. Yufkalarda birini açıp karışımın yarısını üstüne dağıtın. Bu yufkanın üstüne ikinci yufkayı serip kalan karışımı da onun üstüne yayın. En üste de üçüncü yufkayı serdikten sonra sigara böreği gibi keserek eşit boyutlarda 16 üçgen elde edin.

Peynirle maydanozu karıştırın. Her bir üçgenin geniş kısmına bu karışımın bir kısmını koyun. Yufkanın yanlarını içe döndürün, sonra da sigara böreği gibi sararak rulo haline getirin.

Tepsiyi hafif yağlayın. İçine dizdiğiniz böreklerin karın kısımlarına bıçak yardımıyla birer yarık açın. Bu yarıklara 1 dilim domates, 1 dilim de sivri biber sıkıştırın. Ayırdığınız yumurta sarısını böreklerin kenarlarına sürün. Tepsiyi önceden orta ısıya getirilmiş fırına koyup börekleri üstleri pembeleşene kadar pişirin.