Beş Parmak Tarifi

Beş Parmak Tarifi 5.00/5 (100.00%) 1 Oy

Etin uzun süre haşlanmasıyla yapılan beş parmak yemeği özellikle Kazakların sık pişirdiği bir yemektir. Türkiye’nin doğusunda sınır illerimizde benzeri yufka ekmeği ile yapılan bu et yemeği beş parmak ismini elle yendiği için almıştır.

Malzemeler:

1 kilo kemikli kuzu eti

3 küçük boy patates

Yeteri kadar tuz

Hamuru için:

1 yumurta

2 su bardağı un

Yeterince su

Üzeri için:

2 baş kuru soğan

Tane halinde karabiber

Yeteri kadar tuz

Yapılışı:

Etleri irice doğrayın. Büyük ve geniş bir tencereye koyun. Üzerini iki parmak aşacak kadar su koyup kaynamaya bırakın. İlk kaynadığında suyun yüzeyine çıkan köpükleri bir kaşıkla alıp atın. Tencerenin kapağını kapatarak kısık ateşte 2 saat pişirin. Etler pişmeye yakın iyice yıkadığınız kabuklu patatesleri tencereye atın. Tuz ekleyin.

Etler haşlanırken, hamuru yapın. Un, yumurta, su ve tuz koyarak hamuru yoğurun. Oklavayla açabileceğiniz kıvamda bir hamur elde edin. Mantı hamuru kalınlığında açtığınız hamuru karelere bölün.

Haşlanan et ve patatesleri kevgirle tencereden çıkarın. Tencere altı yanar vaziyette ocakta kalsın. Kare şeklinde kestiğiniz hamurları suyun içine atın. Hamurları, hafifleyip suyun yüzeyine çıkıncaya kadar pişirin. Pişen hamurları bir tepside biriktirin.

Soğanları yuvarlak olarak doğrayın. Etin haşlama suyundan birazını alarak içine karabiber ve doğranmış soğanı koyup pişirin. Soğanları diri kalacak şekilde hazırlanan bu sos yemeğin üzerine dökülecek.

Servis tabaklarına Önce hamuru sonra et ve soyulup iri doğranmış patatesleri yerleştirin. Üzerine soğan sosunu ekleyin. Etin haşlama suyunu kâselere koyun. Beş parmak yemeğini ve beş parmak suyunu sıcak olarak birlikte servis edin.