Kalamar Izgara

Kalamar Izgara 5.00/5 (100.00%) 1 Oy

Kışın haftasonlarını değerlendirirken dostlarınızı da çağırıp mangal yapıyorsanız, menüye kalamar dahil etmeye ne dersiniz? Kalamar mevsiminin geldiği şu günlerde körpe kalamarları marine edip mangalda pişirmenin keyfide bir başka olacaktır. Kalamar ızgara yapmak için tarifimizde 3 adet tüp kalamar kullandık siz tabiki misafirinizin sayısına göre adetlerde değişiklik yapabilirsiniz. Kalamar ızgara için mangal şart değil tabiki kokusuz ızgara da kullanabilirsiniz. Kalamar eşliğinde keyifli sohbetler diliyoruz.

Malzemeler:

3 adet kalamar

2 çay kaşığı karbonat

1 çay kaşığı toz şeker

Yarım limonun suyu

1 şişe soda

1 çay bardağı sıvıyağı

1 tabak un

Yapılışı:

Taze aldığınız kalamarları temizleyin. Ayak ve iç organlarını gövdesinden çekip  çıkarın. Gövdenin üzerinde bulunan kanatlarından başlayarak kalamarın dış yüzeyini yüzün. Kalamar tüpünün içindeki iskeleti çekip  çıkardıktan sonra kalamarı doğrama tahtasına koyun. Bıçağın keskin olmayan  tarafı ile tüp kalamarın dış yüzeyindeki sertliği kazıyın. Musluğun altına  tutarak hem dışını hemde ters yüz edip kalamarın içini yıkayın.

Kalamar tüplerini doğrama tahtasına koyup halka elde edecek şekilde  doğrayın. Halkaları bir kaseye koyun. Marine etmek için soda, karbonat, limon  suyu  ve şekeri ekleyip kalamarları bir süre ovalayın. Buzdolabına kaldırın. Ortalama 12 saat sonra (1 gün boyunca da kalabilir) buzdolabından çıkararak.  Marine sosunu süzün. Kalamarları çöp şişlere geçirin. Hafifçe sıvıyağa bulayın.  Peşinden una bulayın  ve mangalda uzun süre tutmadan pişirin. Kalamarlar  sıcakken servis yapın.