Kalamar Dolması

Tarifi Oyla!

Deniz ürünlerini sevenler için çok lezzetli bir kalamar dolması tarifi yayınlıyoruz. Dolgu malzemesi sebzelerden oluşan, bol yeşillik eşliğinde sorfalarınızı süsleyecek olan bu yemeği hazırlamak için tam mevsminde bulunuyoruz. Kalamar alırken yemeğinizin sert olmaması için küçüklerinden almanızı tavsiye ederek tarifimize geçiyoruz.

Malzemeler:

8 adet kalamar

2 yemek kaşığı sıvıyağı

1 baş kuru soğan

200 gram kadar mantar

200 gram beyaz peynir

Konserve bezelye

1 adet havuç

1 adet patates

Yarım demet maydanoz

1/2 demet dereotu

Karabiber, pul biber

Yeteri kadar tuz

Yapılışı:

Taze kalamarın içini çekip çıkarın. Kanatlarından başlayarak dış yüzeyini soyun. Saydam bir çubuk şeklindeki  iç iskeletini içinden çekip çıkarın. Kalamarın dış yüzeyinde bulunan sert tabakayı bıçağın sırtı ile kazıyarak temizleyin. Kalamar körpe ise zaten yumuşak olur. Ama yine de kazımakta fayda var. Kalamarların içini ve dışını güzelce temizleyip yıkayın ve süzülmesi için süzgeçte bekletin.

Dolmanın iç harcını hazırlamak için; mantar, havuç, patates ve soğanı temizleyip doğrayın. Tavaya sıvıyağı koyup kızdırın. Küçük doğradığınız soğanı pembeleşene kadar kavurun. Sırasıyla mantar, patates, havuç ve konserve bezelyeyi soğana ekleyin. Hızlı ateşte 6-7 dakika devamlı karıştırarak kavurun. Tuz, karabiber ve pulbiberi ilave edip karıştırın. Beyaz peyniri küp şeklinde doğrayıp tavaya ekleyin. En son kıyılmış maydanoz ve dereotunu da ekleyip karıştırın ve tavayı ateşten alın.