İşkembe Çorbası

İşkembe Çorbası 5.00/5 (100.00%) 2 Oys

Hazırlaması biraz zahmetli ama eşinizin çorbadan aldığı ilk kaşığı yudumladığı andaki yüz ifadesi bütün yorgunluğunuzu unutturacaktır. İşkembe çorbası pişirmeye karar verirseniz sabahtan pişirmeye başlamanızı tavsiye ediyoruz. Temizliği ve pişirmesi ortalama 4-5 saati buluyor. Bunu da hatırlattıktan sonra tarifimize geçebiliriz.

Malzemeler:

2 tane koyun işkembesi

1 tane şirden

1 tane bumbar

Yarım diş sarımsak

1 limon kabuğu

Yeteri kadar tuz

32 su bardağı su

Terbiyesi için:

1 fincan un

1 adet limonun suyu

2 çorba kaşığı tereyağı

3 adet yumurtanın sarısı

1/2 su bardağı süt

Yapılışı:

Şirden ve işkembeler bol kaynar suyla yıkanır ve soğumadan kazınır. Birkaç kez kaynar suyla yıkandıktan sonra doğranırlar. Bumbar ters çevrilerek bol su ile 2-3 kez yıkanır. Bumbar tuzla ovulur ve yıkanır bu işlem 2 kez daha yapılır. Son yıkamasına limon suyu katılır, durulanır ve tersi çevrilir. Tekrar yıkanarak doğranır.

Doğradığınız işkembe, bumbar ve şirdeni büyük bir tencereye koyulur. 1 çorba kaşığı tuz, yarım sarımsak ve limon kabuğunu tencereye atılır, üzerine 32 bardak su boşaltıldıktan sonra harlı ateşte pişmeye bırakılır.

Su kaynadığında tencerede köpükler birikmeye başlar. Bu köpükler alınıp atılır.  Köpük kalmayınca ocağın altı kısılır, tencerenin kapağı kapatılır. İçindekiler yumuşayıncaya kadar pişirilir. Pişirme işlemi yaklaşık olarak 3-4 saat sürer.

İşkembe tenceresindeki su 8 bardaktan fazlaysa kaynama işlemine ağzı açık olarak devam edilir. Çorba suyu buharlaşarak azalacaktır. Bu işlemden sonra işkembeler kevgirle çıkartılıp ince ince kıyılır ve tekrar tencereye atılır. Ateşin altı kısılır.

Tereyağı eritilir, ateşten alınır. Hızlı hızlı karıştırarak un ve sıcak süt katılır. Karışım soğumaya yüz tutunca karıştırmaya ara verilmeden yumurta sarıları eklenir. Limon suyu ve tuz eklenir. İşkembe çorbasının içinden alınan bir kaç kaşık çorba terbiyenin içine katılıp karıştırılır, Karışımın sıcaklığı tenceredekiyle eşitlenir. Sonra altının ateşi açılan büyük tencereye hızlı hızlı karıştırarak eklenir. Bir taşım kaynayan işkembe çorbası ateşten indirilir.

Sofranıza sıcak servis yapacağınız çorbanın yanında, dövülmüş sarımsakla karıştırılmış sirke götürülür. İsteyen dilediği kadar sarımsak ekleyerek bu lezzetli çorbayı içebilir.