Gaziantep Katmeri

Gaziantep Katmeri 5.00/5 (100.00%) 1 Oy

Gaziantep ilimizin yöresel lezzetleri arasında yer alan Gaziantep katmeri hazır yufka ile kolaylıkla hazırlanabilen bir tatlımızdır. Tatlının yapımında kullanılan malzemeleri artırarak çok sayıda konuğu ağırlamak mümkündür. Bu kaymaklı ve tereyağlı lezzetli tarifimizi seveceğinizi umuyoruz. Afiyet olsun.

Malzemeler:

1 tane yufka

1 rulo kaymak (60 gram)

1 yemek kaşığı şeker

2 yemek kaşığı tereyağı

4 yemek kaşığı Antep fıstığı

Yapılışı:

Tereyağını bir tavada eritin. Hazır yufkayı tezgâha yayın. Bir kaşığını erittiğiniz tereyağını yufkanın her tarafını aldıracak şekilde bir fırça yardımı ile sürün.

Bu işlemden sonra kaymaktan kaşığın ucuyla küçük parçalar alarak yufkanın her tarafına paylaştırın. Üzerine toz şekeri serpin. Antep fıstığını dövün. Bir yemek kaşığı kadarını üzerine serpmek için ayırın. Diğer dövülmüş fıstığı yufkanın üzerine eşit şekilde serpiştirin. Yufkayı kenarlarını ortaya vererek kapatın. Yufkanın kapattıktan sonraki şekli zarfa benzemelidir.

Büyük bir tavaya kalan tereyağını koyup eritin. Katmerin her iki tarafını kızarana kadar pişirin. Sıcak katmerin üzerine kalan dövülmüş Antep Fıstığını ve bir tutam toz şeker şekeri serperek sıcak olarak servis yapın.