Fasulye Turşusu

Tarifi Oyla!

Kışın tüketilmek üzere sonbaharda hazırlanan turşular ana yemeklerin yanında vazgeçilmezlerimiz arasındadır. Bugün sizlerle klasik olarak hazırlanan turşulara nazaran daha az kurulan fasulye turşusu tarifini paylaşacağız. Turşuyu kurmadan önce (mümkünse cam kavanoz kullanalım) kullanacağınız kabı temizleyip kurutmaya özen gösterin. Ayrıca turşunun çabuk olgunlaşması için kavanozun dibine 8-10 tane kuru nohut tanesi de koyabilirsiniz.

Malzemeler:

1,5 kg. taze fasulye

2 litrelik kavanoz veya bidon

3 diş sarımsak

2 su bardağı üzüm sirkesi

3 yemek kaşığı kaya tuzu

1 tatlı kaşığı limon tuzu

1 tatlı kaşığı toz şeker

Aldığı kadar su

Yapılışı:

Fasulyelerin uçlarını ayıklayın. Tencerede kaynattığınız suyun içine bütün halde fasulyeleri koyun ve rengi dönene kadar haşlayın. Fasulyeler yumuşamadan diri haldeyken tencere ocaktan indirilmelidir.

Fasulyeleri süzgece alarak suyunu süzün ve bekletmeden üstlerine soğuk su dökün. Bu şekilde fasulyeleri şoklamış oluyoruz.

Turşuyu kuracağınız 2 litrelik kavanozun dibine 3 diş soyulmuş sarımsak koyun. Daha sonra haşlamış olduğunuz fasulyeleri kavanoza doldurun. Üzerine 3 yemek kaşığı kaya tuzu ilave edin. 2 su bardağı üzüm sirkesini de ilave edin. Litre başına bir bardak sirke denk gelmiş oluyor.

Fasulyelerin üzerini basacak şekilde kavanozu soğuk içme suyuyla doldurun. 1 tatlı kaşığı limon tuzu ve 1 tatlı kaşığı toz şeker ilave ederek kapağını kapatın. Serin ve karanlık bir yerde muhafaza edeceğiniz fasulye turşusu 3-4 hafta sonra yemeye hazır hale gelecektir.