Cennet Salatası Tarifi

Cennet Salatası Tarifi 5.00/5 (100.00%) 1 Oy

Yaz aylarında fresh bir tatlı arıyorsanız harika bir cennet salatası hazırlayabilirsiniz. İsminde salata geçse de meyvelerin muhteşem ahengiyle canlılık katacaktır.

Cennet salatası için kullanılacak malzemeler (4 kişi için):

İstanbul’da Çekmece Kavunu diye anılan içi kırmızı 4 kavun
2 tane sulu armut
2 tane yumuşak şeftali
100 gram tatlı vişne
50 gram böğürtlen
125 gram toz şekeri.

Cennet salatası hazırlanışı:

Çok olgun kavunların kabuklarını iyice yıkandıktan sonra bunların tepeleri birer kapak biçiminde kesilip atılır. Sonra kenarları keskin bir bıçakla kavunların içi mümkün olduğu kadar iri parçalar halinde çıkarılır. Kavunların içi etli kısımlarından yarımşar santim kalınlığında kalacak biçimde boşaltılır. Kavunların kabukları tırtıklı şekillerde kesildikten sonra serin bir yerde saklanır.

Kavunların içleri ise çekirdekleri ve yumuşak çekirdek yatakları ayıklandıktan sonra mümkün olduğu kadar fındıktan iri parçalara doğranır ve büyük bir porselen kaseye konur. Şeftalilerin de çekirdekleri çıkarıldıktan sonra bunlarda aynı kaseye doğranarak atılır. Armutların kabukları ayıklanır. Çekirdekleri ve sert olan çekirdek yuvaları çıkarılır. Sonra bunlar da küçük parçalara bölünür ve kasedekilere katılır. İyice yıkanmış böğürtlenlerle sapları atılmış vişneler de kaseye konduktan sonra tahta bir kaşıkla karıştırılır. Sonra üzerilerine toz şekeri serpilir ve kasenin ağzı naylon örtüyle kapatılır ve kase buzdolabına konur.

Meyveler buzdolabında en az iki saat dinlendirildikten sonra servis vakti içi boş olan kavun kabuklarına doldurulur. Kasede kalan şekerli su da kavun kabuklarına bölündükten sonra bir cins meyve salatası olan cennet salatası sofraya çıkarılır. İsteyenler bu cennet salatasına kokulu İtalyan eriği, üzüm taneleri, çilek, kiraz ve benzeri başka meyvelerde katabilirler.

Kavun kabuğundan yapılan salata kaplarını daha hoş biçimlerde yapmak isteyenler bunların kapaklarını keserken birer kulp bırakarak sepet biçiminde yapabilirler. Bu basit ve sağlıklı tatlı gün içerisinde enerjinizin hep üst düzeyde kalmasını da sağlayacaktır. Afiyet olsun!