Ahıska Mantısı

Ahıska Mantısı 3.00/5 (60.00%) 2 Oys

Mantı tarifleri, yapıldığı yöreye, bölgeye göre bir takım değişiklikler gösterir. Kesilen hamur parçaları büyük olan ve kendine has bir şekillendirmeyle yapılan Ahıska mantısı tarifini beğeneceğinizi düşünüyoruz. Mantıyı hazırlamadan evvel malzemelerin tümünün oda sıcaklığında olması gerektiği hatırlatmasını yaparak bu özel mantının tarifine geçiyoruz.

Malzemeler:

3 bardak un

1 tane yumurta

Bir miktar su

Yeteri kadar tuz

İçi için:

250 gram yağsız kıyma

1 baş kuru soğan

Karabiber

Yeteri kadar tuz

Sos için:

1/2 kg süzme yoğurt

3 diş sarımsak

100 gram tereyağı

Yeteri kadar tuz

Yapılışı:

Hamur yapma kabına un, yumurta, tuz ve su koyup yoğurun. Hamur, kulak memesinden az daha sert bir kıvamda olmalıdır. Yoğrulan hamuru, üzerine nemli bir bez örterek 1 saat dinlendirin.

Hamur dinlenirken bir tencereye kıymayı koyun. Suyunu salıp çekene kadar pişirin. Yağını ilave edin. Soğanı doğrayıp ekleyin. Tuzunu ve karabiberini atın. İçi, soğan pembeleşene kadar karıştırarak kavurun.

Hamuru 4 eşit parçaya bölüp beze yapın. Bezeleri incecik açın. Açtığınız yufkaları avuç içi büyüklüğünde olacak şekilde kareler halinde kesin. Bu karelerin ortasına fındık büyüklüğünde pişirdiğiniz kıymalardan koyun. Her kare hamuru bohça yapar gibi toplayın ve ağzını sıkarak kapatın. Bütün hamuru aynı işlemden geçirdikten sonra içinde su kaynayan geniş bir tencereye mantının yarısını yavaşça aktarın. Haşlama suyuna tuz atın. 8-10 dakika sonra haşlanan mantıyı kevgirle çıkarın. Pişen mantının üzerinde kızdırılmış tereyağı gezdirin.

Yağlı mantıları servis tabağına alın. Sarımsaklı yoğurtla birlikte sıcak olarak servis yapın.